Terugblik op onze vijfde ZOOM-vergadering van 12 maart 2021, met Prof. Philip Vermoortel als sprekerVerleden jaar, in 2020, vierden we het 200ste geboortejaar van Eduard Douwes Dekker of Multatuli en de 160ste verjaardag van de publicatie van zijn boek, Max Havelaar. Alhoewel gepubliceerd in Nederland, werd het boek geschreven in Brussel. Een boek dat nog steeds actueel is, als striemende aanklacht tegen het kolonialisme en de uitbuiting van inheemse bevolking (cfr. black lives matter). Over het belang van Multatuli voor Vlaanderen, tijdens zijn verblijf in ballingschap in Brussel, heeft Multatuli-expert Prof. Philip Vermoortel ons toegesproken op onze 5e ZOOM-vergadering op 12 maart.


Philip Vermoortel is hoogleraar Nederlandse literatuur aan de KU Leuven Campus Brussel en uitmuntend kenner van Multatuli. Lees hier een kort interview verschenen in de DS van 28/ 02/2020 ter gelegenheid van die 200ste verjaardag. Naast Multatuli heeft Prof. Vermoortel ook nog een passie voor taal, voor toneel en voor klassieke muziek. “Ik speel niet alleen bestaande stukken, af en toe componeer ik ook zelf muziek. Maar dat is puur voor eigen gebruik.” Alhoewel...., bekijk zijn youtube-kanaal. Daar vind je ook nog andere lezingen die hij gaf over Multatuli.


Zoals gebruikelijk volgt een ZOOM-vergadering in onze afdeling een vast patroon, met een inleiding door de voorzitter, een vijfminutenspeech door een van onze leden, dan een lezing in 2 delen met halfweg een pauze waarbij de deelnemers in breakout rooms ingedeeld worden voor een 'tafelgesprek'. En tenslotte, na de huishoudelijke mededelingen van de voorzitter, sluiten we af met een coda.


Recordopkomst voor deze vergadering met 60 aanmeldingen plus verschillende partners zodat we het aantal deelnemers schatten op meer dan 80:

 • 23 leden van de afdeling Keerbergen (of ~70% van de leden)

 • 21 leden van andere afdelingen, vooral uit de Gewesten Brabant-Oost en Buitenland (Aarschot, Antwerpen-Plantina, Diest, Keulen, Kortenberg, Leuven, Leuven-Arenberg , Oostende, Parijs, Prinsbisdom, Oostende, Tienen, Zwolle)

 • 4 gasten, vrienden van Prince Keerbergen

 • 4 gasten uit Bratislava (docent en studenten Neerlandistiek)

 • 8 gasten uitgenodigd door de spreker.

Hieronder een link naar de opname van de avond (beschikbaar tot eind maart 2021). Kopieer eerst de pascode, klik dan op de link en plak dan de pascode in het voorziene veld (zonder spaties, maar met het puntje vooraan!) of typ de code over. Gebruik de exacte timing als je selectief wil herbekijken.

 • 00:00:00 - Inleiding door onze voorzitter Karel Van Liempt

 • 00:02:29 - Vijfminutenspeech door medelid Christoffel Waelkens

 • 00:15:08 - Inleiding op de spreker door medelid Erik Hertog

 • 00:22:38 - Lezing Philip Vermoortel, deel 1, Multatuli in Brussel

 • 00:45:30 - Pauze, doorspoelen tussen 00:45:30 en 00:49.07

 • 00:49:07 - Lezing Philip Vermoortel deel 2, Multatuli in Vlaanderen

 • 01:20:40 - Vragen

 • 01:37:09 - Huishoudelijke mededelingen door Karel Van liempt

 • 01:40:05 - Coda door medelid Piet Boes

 • 01:43:10 - Muzikale nachtzoen, het Gondellied, gecomponeerd door Philip Vermoortel en uitgevoerd door pianist Tom Hermans